RIM

Reaction Injection Molding

Yıllık üretim adetlerinizin az ve parça ebatlarınızın büyük olduğu durumlarda tercih edilmesi gereken bir üretim yöntemidir.

 RIM  yönteminde, silikon kalıplarından farklı olarak alüminyumdan veya poliüretan blok malzemelerden katı kalıplar imal edilir. İmal edilen bu kalıplara özel makinalarla reçine ve sertleştirici malzemeler aynı anda karıştırılarak basılır. İki malzeme birbirine karıştığı andan itibaren reaksiyona girer ve kürlenmeye başlar. Kürlenme süresi tamamlandıktan sonra kalıp açılarak parça içinden çıkarılır.

RIM yöntemi ile basılan parçalara boyama işlemleri uygulanabilir ve bu parçalar nihai ürün olarak kullanılabilirler. Bu sayede plastik enjeksiyon kalıplarına çok fazla yatırım yapmanız gerekmez.

Bunun yanında termoform şekillendirmeye göre çok daha hassas parçalar üretebilirsiniz. Termoform şekillendirmenin sınırlı dünyası ile yetinmek zorunda değilsiniz.

RIM yöntemiyle, aynı plastik enjeksiyon kalıplarında olduğu gibi parçalar basılabilir, hatta plastik enjeksiyonda sıkıntı yaratan çökme sorunlarıyla da karşılaşmazsınız. Örneğin; 3 mm et kalınlığı olan bir parçanın iç kısmına 10 mm’lik bir feder koyabilirsiniz, herhangi bir çöküntü meydana gelmez.

Bu kalıplardan istediğiniz kadar baskı alabilirsiniz. Buradaki tek kısıt günlük üretim adetleridir. Her şey manuel olarak yapıldığı için, parçanın durumuna göre günde 2-5 adet arası baskı alınabilmektedir.

Televizyon :
Beyaz Eşya :
Ototmotiv :
© 2020 HER HAKKI MAHFUZDUR   |   EKREM GENÇ TASARIM LTD. ŞTİ.
75.Yıl Mahallesi 5305 Sokak No:110/A Manisa - TÜRKİYE
Telefon : +90 236 233 05 60 Faks :+90 236 233 05 61
web tasarım ve programlama deSen