Endüstriyel Tasarım

Yeni ekonomi modellerinin gelişimi ile, globalleşen dünyanın yarattığı yeni rekabet anlayışları ve bundan dolayı insanların ürünleri daha çabuk tüketmesi, eskiden ülkemizde yeterince önem verilmeyen bir konunun önem derecesinin en yüksek mertebeye ulaşmasına sebebiyet vermiştir: Endüstriyel Tasarım. Artık en ağır makinalardan günlük hayatımızda tercih ettiğimiz en hafif cihazlara kadar bir çok ürün grubu için, iç yapıları sabit kalacak şekilde sadece görsel şeklinin değiştirilmesi, yenilik kavramına daha düşük maliyetli çözüm imkanları sunmaktadır.

Bu, neden daha düşük bir yatırım maliyeti sunmaktadır?

Hangi ürün gurubunda imalat yapıyor olursanız olun, mühendislik çözümleri içeren geliştirmeler ( bu bir televizyonun yeni özelliklere sahip olması amacıyla yazılımının değiştirilmesi veya bir otomobilin elektrikle çalışır bir motora sahip olmasını sağlamak olabilir) hem çok daha fazla zamana ihiyaç duyar, hem de argecilik dünyasında herkesin bildiği gibi en pahalı hizmetler kategorisinde olan mühendislik çözümleri gerektirir.

Endüstriyel tasarımla gelen ve modelde ortaya konan yenilikler, iç yapıya yapılan yatırımları bir sonraki devrimsel dönüşüme kadar durdurur. Siz halen o ana kadar gerçekleştirdiğiniz mühendisilik yatırımı ile pazarınızda yenilikçi tavrınızı sadece yeni endüstriyel tasarım modelleriniz ve dış yapıyı oluşturan parçaların imalat yatırımları ile sürdürme şansı elde edersiniz. Model değişimleri hem daha kısa süre içinde gerçekleşir hem de işletmenize daha az yatırım yükü bindirir. Cep telefonu pazarında olanın bahsettiğimiz şeyden farklı olduğunu düşünmeyin.

Bu durum karmaşık ve zorlayıcı rekabet koşullarının aşılmasında önemli bir silah haline gelmiştir. Aynı zamanda, bu koşullardan dolayı neredeyse tüm profesyonel marka ve firmalar sürekli olarak yeni modeller geliştirip pazarı bu anlamda bombardımana tutmaktadırlar. Tüketiciler için artık bir ürünün satınalınmasına karar vermek dış görünüşünün kendisine ne kadar hitab ettiği ile doğru orantılıdır. Olmasa bile artık tüketici buna inandırılmıştır.
Endüstriyel tasarım geliştirme çalışmalarında çeşitli iş modellerini kullanırız. Direkt olarak pazarla bağlantılı bir çalışma olması nedeniyle doğru yönetilmesi gerekliliğinin altını her aşamasında çiziyoruz. İş modellerimiz müşteri profillerine göre minör değişiklikler gösterebilir.

Yazının devamı için lütfen ek'teki dosyayı indiriniz...

Galeri :
© 2022 HER HAKKI MAHFUZDUR   |   EKREM GENÇ TASARIM LTD. ŞTİ.
75.Yıl Mahallesi 5305 Sokak No:110/A Manisa - TÜRKİYE
Telefon : +90 236 233 05 60 +90 532 272 62 83 Faks :+90 236 233 05 61
web tasarım ve programlama deSen